Zdjęcie
Czego unikać?

Należy unikać wystawiania mebli na nadmiernie wysoką temperaturę lub bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz w odpowiedniej odległości od grzejnika, ponieważ może to spowodować ich blaknięcie, pękanie lub odbarwienie.

Wycierać  delikatnie ściereczką bezpyłową zgodnie z kierunkiem słojów.

Uwaga z wodą…

Meble drewniane nie lubią wody. Wylane płyny lub zbyt mokra ścierka może powodować wypaczenia, zmiany koloru. Rozlane płyny należy bezzwłocznie usunąć wilgotną szmatką. Nie wolno stawiać gorących naczyń bezpośrednio na drewnianej powierzchni. Zalecamy używanie podkładek stołowych.

Należy zachować ostrożność przy przesuwaniu mebli , bo może to skutkować zniszczeniem łączeń.

Środki do pielęgnacji.

Dostępnych na rynku jest wiele środków do pielęgnacji i konserwacji  mebli drewnianych, które zawierają naturalne oleje i woski. Stosowanie okresowe takich preparatów zabezpieczy drewno przed  kurzem, wilgocią i brudem nadając im dodatkowo połysk i blask. Przed wyborem środków czyszczących upewnij się, że jest on odpowiedni do danego typu drewna.

Olejowane czy lakierowane?

Pamiętajmy, że meble olejowane wymagają większej troski i uwagi, aniżeli lakierowane. Meble lakierowane są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Ich powierzchnia pozwala na używanie wielu środków, bez obaw na uszkodzenie. Te o powierzchni olejowanej wyglądem skierowane są bardziej w stronę natury. Stosujemy tu tylko środki do czyszczenia mebli olejowanych. Można je co jakiś czas przecierać suchą szmatką z olejem do konserwacji mebli(starajmy się wykonywać tarcia zgodnie z naturalnym usłojeniem).

A może wosk?

O meble z powierzchnią woskowaną dbamy podobnie jak o te z powierzchnią olejowaną. Środka do konserwacji nigdy nie wylewamy bezpośrednio na mebel.

Aby latami cieszyć się pięknymi drewnianymi meblami, przestrzegaj odpowiedniej ich pielęgnacji.